Hand Editace

Botanicus – exkurze do historického centra řemesel a umění

přidáno: 20. 9. 2011 6:22, autor: Marta Ehmigová

 
V úterý 28. 6. 2011 přesně v 8:10 jsme v rámci anglického klubu vyjeli na exkurzi do vesničky Ostrá u Lysé nad Labem. Po hodině a dvaceti minutách jsme dorazili na místo. Před vstupem jsme si ještě museli vyměnit naše peníze za groše, kterými se tam platilo. Během návštěvy jsme si mohli prohlédnout všechna řemesla a poslechnout si odborný výklad. Po třiceti minutách s průvodcem jsme dostali dvouhodinový rozchod, abychom si mohli jednotlivá řemesla vyzkoušet. Za malý poplatek jsme si vyrobili například svíčku, mýdlo, provaz, ruční papír, nebo jsme rýžovali zlato. Také jsme měli příležitost navštívit místní hodovnu a pochutnat si na koláčích, keltských palačinkách, nebo bramborácích. Za vidění stály i krásné zahrady plné barevných květin, stromů a keřů. Když jsme stihli všechna místa navštívit, nakoupit si a vyzkoušet si tradiční řemesla, ručičky na hodinách se pomalu posunuly na půl jednou a my jsme se vydali na cestu zpět.

Eva Bochová, kvarta

Více fotek najdete zde.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Řemesla- téma dalších aktivit mezinárodního projektu Comenius

přidáno: 19. 6. 2011 11:52, autor: Marta Ehmigová

Uplynulo šest týdnů od návštěvy zástupců ze čtyř spřátelených škol u nás a nové aktivity projektu Comenius se opět rozbíhají. Námětem aktivit v České republice byla jídla a jednotlivé národní kuchyně. Další oblastí o které by se mělo diskutovat jsou lidová řemesla. Za naší školu se úkolu názorně informovat o řemeslech u nás ujali šikovní výtvarníci ze sekundy. A protože jednacím jazykem projektu je angličtina, kromě českého názvu řemesla jsou všechny popisky naučných tabulí v angličtině. Jak vypadá například varhaník nebo automechanik, jeho nástroje, pomůcky, výrobky i dílna v Čechách si budou moci na netu prohlédnout zájemci z Litvy, Španělska, Turecka i Slovinska. Hotové práce budou také vystaveny na chodbách školy. Vy si většinu z nich můžete prohlédnout již nyní na:
 
Autorka článku: Kateřina Krausová
 

Old Czech Handicraft Market leaves lasting impression

přidáno: 17. 6. 2011 14:59, autor: Marta Ehmigová   [ aktualizováno 17. 6. 2011 15:45 ]

Annually at the end of May the town Turnov hosts an important cultural event – The Old Czech handicraft Market. The idea of organizing this occasion is not accidental. It originates from the effort of reviving a tradition which has deep roots in this region. First privileged market dates back to 15th century. The first markets lasted as long as eight days and people could buy there almost everything that they needed for their everyday life. Later horse and cattle markets were added as well.

This market is a great opportunity for getting to know traditional handicrafts and traditional fine arts, it is also a meeting place for folklore groups and folk music groups. Craftsmen from various regions of our republic (and also a few from Germany and Poland!) presented their products here. Some of them were the holders of Regional product of Bohemian Paradise certificate. This display helps to establish contacts in the area of handicraft production among the member states of the European Union and enables mutual exchange of ideas and experience. In addition, its organizers (Museum of Bohemian Paradise in Turnov) try to encourage a return to traditional folk culture and art and teach wider public how to use these traditional manifestations as an inspiration for contemporary music and art.

The market in Turnov belongs to one of the biggest events in the Czech Republic. About 10,000 people visit it every year.

Source:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
You can see all the photos at:
 
 
 

1-3 of 3